Eino Niemelä kirjoitti:Tahdilla taisi olla 115 jälkeläisestä 8 kva ja Puistorinteen Santulla 96 jälkeläisestä 15 kva ja onhan niitä periyttäjiä,mutta se on kyllä niinkin kaikki vaikuttaa kaikkeen,ja samoja tasapuolisia edellytyksiä ei vaan voi koirilla olla,mutta yksi on varmaan hyvä muistaa huonolla nartulla ei kannatte pentuja tehdä.Nykysuomenajokoirat on vaan jo niin toistensa sukulaisia kun taakse päin mennään vaikka 8 polveen,neljännessä sukuprosentin voi saada nollaan,mutta sen jälkeen on hankalaa,mutta onhan noit suuria ajokoirarotuja muitakin ja voi välillä käyttää niitäkin jos ja KUN nämä alkaa olla sisaria keskenään kaikki.
Eino Niemelä kirjoitti:Onneksi en ole syntynyt täydelliseksitarkistuslaskenta tuotti Tahdille 13kva jälkeläistä 115 jälkeläisestä toivottavast se nyt on lähempänä totuutta
Eino Niemelä kirjoitti:Niin se on väistelemään jalostuksessa joutuu, huonosti ajavaa,huono intosta ja liian löysää,mutta selväähän se on, jossain vaiheessa joutuu käyttään muitakin isoja rotuja,että saa "sakeampaa" verta koira kantaan.negatiiviset asiat seuraa siinä sivussa,niistä ei eroon pääse,mutta hyvälle koiralle suotakoon jälkeläisiä,mutta vain hyvälle.
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa